McDonalds Cup

David Rozehnal: McDonald’s Cup vrací děti zpátky ke sportu

28/5/2019

V červenci oslaví devětatřicáté narozeniny, sám si tedy McDonald’s Cup zahrát nestihl. Přesto bývalý reprezentační obránce a bronzový medailista z Eura 2004 David Rozehnal turnaj silně vnímá. I přes svého syna Luku, který si v letošním 22. ročníku zahrál okresní kolo. „Já, pokud bych měl ve svých letech takovouhle možnost, tak bych do toho turnaje vždycky šel s tím, že chci něco dokázat,“ zdůrazňuje.

Coby aktivní fotbalista toho prožil spoustu. V české lize debutoval v dresu Sigmy Olomouc v devatenácti – a za rok a půl už patřil na stoperu k oporám týmu. A pak začal cestovat po Evropě. Zahrál si v Belgii, Francii, Itálii, Německu a dokonce i v anglické Premier League.

Podobně bohatý je taky výčet jeho úspěchů. Vždyť vedle bronzu z portugalského Eura má David Rozehnal ve sbírce francouzský i belgický titul – s Bruggami i Lille navíc získal dokonce double. Pohárový triumf pak přidal i v PSG a římském Laziu. Trofej z McDonald’s Cupu mu však chybí. „Bohužel jsem trochu starší fotbalista,“ smál se.

Největší fotbalový turnaj pro žáky prvního stupně základních škol má letos 22. ročník, pro Rozehnala tedy vznikl příliš pozdě. Bývalý obránce elegantního střihu přesto v McDonald’s Cupu vidí velký význam. „Pokládám turnaj za dobrý prostředek, jak děti motivovat už třeba jenom k pohybu. Je v něm ta zdravá motivace, kterou děti vlivem jiných vjemů v poslední době ztrácí. Už nemají takové soustředění na pohyb. Tohle je zase vrací zpátky k tomu sportu.“

Přestože nehraje profesionálně, kopačky na hřebík nepověsil. Hraje 1.B třídu v rodných Kožušanech, kde zároveň pomáhá s trénováním mladších žáků. McDonald’s Cup mezi jeho svěřenci zas až tolik známý není, a tak David Rozehnal o turnaji slýchává spíš od syna Luky. „On z toho byl nadšený,“ říká.

„Přišel domů s tím, že budou hrát McDonald’s Cup ve třídě, ve škole – a už si na papír psal sestavu. Postoupili dál, jenže v okresním kole bohužel v rozhodujícím zápase prohráli. Myslím si, že tím hodně žil, naplňovalo ho to, motivovalo. Věděl, kde se bude hrát finále, chtěl si zahrát i proti těm sportovním školám, jako je třeba „Heyrák“, který je tady v Olomouci vyhlášený.“

Rozehnal: Radši ať spolu bojují na hřišti než na počítači

Turnaj podle Rozehnala dává dětem možnost vytvořit také zdravou soutěživost. „Je tam radost z vítězství, rivalita, když v rámci školy chcete být nejlepší – třeba i proti starším klukům,“ vypočítává klady McDonald’s Cupu a chválí také zdravé soupeření i mezi sousedními školami. „Chtějí se poměřovat, a to je dobře. Pořád lepší, než kdyby soupeřili třeba v hrách na počítači. Radši ať spolu bojují na hřišti.“

McDonald’s Cup navíc podle něj připraví hráče i na budoucí kariéru plnou slávy. „Viděl jsem, že si jejich spolužačky nachystaly i chorea a fandily. Je to moc hezké, zvlášť když to pak dopadne takhle a finále je v tak pěkném prostředí na takovém stadionu. Věřím, že si to všichni užijí,“ dodal Rozehnal, podle něhož je Svátek fotbalu v Olomouci skutečným vrcholem.

„V republikovém finále už to má jiný náboj. Už je to něco velkého, zajímavého, něco, co má historii. 22 let je 22 let a pořád se to drží. Počet dětí, co se do McDonald’s Cupu zapojují, se zvětšuje. A jsou tam i holky, což je skvělé,“ dodává bývalá defenzivní hvězda, která si v Olomouci také zahraje – bude součástí týmu osobností na exhibičním zápase.

„Jsem moc rád, že si na Andrově stadionu zase zahraju, navíc i spolu se svým synem Lukou. To je taková třešnička na dortu,“ zakončil David Rozehnal. Rodinné duo navíc nevytvoří sám – se syny Patriky nastoupí 5. června v exhibičním zápasu také Pavel Horváth a Roman Hubník.

Nejnovější aktualityKontakt

Napište nám