Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Registrační brány největšího fotbalového turnaje pro žáky 1. stupně ZŠ, McDonald’s Cupu, se uzavřely. Tradiční fotbalové klání pod zlatými oblouky se uskuteční již po pětadvacáté, a i letos je o něj enormní zájem. Celkově se do tří kategorií přihlásilo 3460 týmů z celkem 2084 škol, což je o téměř 300 týmů více než v loňském roce. Osvědčila se kategorie malotřídek, kterou McDonald’s Cup otevřel minulý rok vůbec poprvé: oproti loňsku se přihlásilo o téměř čtyřicet škol více.

Největší žákovský fotbalový turnaj je nedílnou součástí školního roku v nejedné škole a letošní jubilejní ročník to jen potvrdil. I letos se organizátorům podařilo překonat dřívější už tak vysoká čísla, a turnaj tak výročí svého čtvrt století slaví historicky nejvyššími pocovidovými počty přihlášených škol a školních týmů.

Ještě více dětí si tak užije radost z pohybu a fair play i jedinečnou atmosféru profesionálního fotbalu. „Projekt je naše srdcovka. A velmi nás těší, že se mu rok od roku stále daří růst a my můžeme ještě více dětí vést k pohybu na čerstvém vzduchu a týmové hře. Je skvělé vidět, že to má smysl. Letos jsme zaznamenali nárust kolem 10 % a pomalu se blížíme k situaci, kdy téměř každá druhá škola v České republice vysílá své malé fotbalistky a fotbalisty zasoutěžit si o trofej McDonald’s Cupu. Za to patří velký dík všem učitelům a ředitelům škol, regionálním garantům AŠSK, kteří jsou při organizaci tak velkého turnaje nepostradatelní a samozřejmě také našim partnerům z FAČR,“ Lucia Poláčeková, PR manažerka společnosti McDonald’s ČR/SK. V počátečních vyřazovacích kolech se letos střetne rekordních 3460 týmu z celkem 2084 škol.

Skupina malotřídek táhne

 Velkému zájmu se těší speciální kategorie M pro malotřídní školy, která si odbyla svou premiéru loni. Jejím vznikem bylo vyslyšeno přání těchto škol o zapojení do turnaje, jelikož kvůli malému počtu žáků v různém věkovém rozmezí to pro ně do té doby nebylo možné. I letos se ukazuje, že je o tuto kategorii obrovský zájem, oproti loňsku se do ní přihlásilo o téměř 40 škol více, utká se v ní celkem 242 týmů. „Ze zájmu malotřídek jsme nadšení. Jsme rádi, že se díky nové kategorii může zapojit a zapojuje více dětí, které by jinak o možnost zahrát si na fotbalových pažitech přišly. Narůstající zájem je pro nás důkazem, že založit novou kategorii byl krok správným směrem,“ dodává Poláčeková.

V tradičních kategorii A (1. – 3. třída) poměří sílí na 1447 týmů a v kategorii B (4. – 5. třída) dokonce 1771 týmů.  I tento rok se s projektem spojily známé tváře české fotbalové reprezentace, malí fotbalisté a fotbalistky se mohou těšit na Kláru Cahynovou, kapitánku české reprezentace, záložnici Sevilla FC a čerstvou držitelku titulu Fotbalistka roku, a Václava Černého, útočníka české reprezentace a VFL Wolfsburg.

Setkat se nimi budou moci na Svátku fotbalu, velkém finále všech tří kategorií, který proběhne 3. – 4. června v nádherných kulisách a prostředí nového stadionu v Hradci Králové v Malšovicích. Ambasadorem jubilejního 25. ročníku je Vladimír Šmicer, který se na velkém finále turnaje představí i přímo na fotbalovém trávníku.