V pondělí 18. května už šestým dnem pokračovaly krajská finále 27. ročníku McDonald’s Cup. Zatímco předchozí týden školní týmy často bojovaly s nepříznivým počasím, nyní si užívaly ideální fotbalové podmínky. Výkony fotbalistů i fotbalistek na na Stadionu FK Baník Sokolov a na Stadionu FC Vrchlabí opět přišli podpořit rodiče, učitelé i další fanoušci. Ti se nakonec dočkali v součtu bezmála čtyř set gólů.
Pondělní zápasy přinesly vyrovnanější výkony víc než kdy jindy. V Sokolově se střetlo 12 týmů, které ve 30 duelech nastřílely 169 gólů. V nejmladší kategorii A si postup zajistila ZŠ Aš, Hlávkova, která turnajem prošla bez ztráty bodu. V kategorii B se pak z vítězství radovala ZŠ Sokolov, Pionýrů, která rovněž nenašla jediného přemožitele. Ve Vrchlabí bojovalo 18 týmů, ve 40 zápasech padlo 227 gólů a i zde měl turnaj zcela suverénní vítěze. Zlaté medaile a postup si bez jediné porážky odvezly hned dvě královéhradecké školy – V nejmladší kategorii A zvítězila ZŠ Štefánikova 566, v kategorii B pak ZŠ Sever, Lužická 1208. V kategorii M určené pro malotřídky a menší školy rovněž bez jediného zaváhání uspěla ZŠ a MŠ Černožice.
Zaujaly ale nejen samotné výsledky a třeba tým z Františkových lázní nešlo přehlédnout i díky své sestavě. I když to pravidla turnaje u starších žáků kategorie B nevyžadují, přesto se v týmu objevila i dívka. Teprve desetiletá Lea Němcová v něm podávala suverénní výkony. Možná jsme tak i tentokrát viděli hrát budoucí hvězdy nejvyšších fotbalových soutěží nebo dokonce české reprezentace.
Výkony dětí přišly podpořit i zástupci měst a krajů. V Sokolově vítězům pogratulovat místostarosta Jan Picka a ve Vrchlabí sledoval hru malých fotbalistů hejtman Královéhradeckého kraje Petr Koleta. Radost dětí a význam podpory fotbalu z pozice lokálních zástupců McDonald’s vyzdvihují i franšízanti patronátních restaurací. „Být součástí komunity pro nás znamená pomáhat tam, kde to má smysl. Sportování dětí takovým smysluplným projektem rozhodně je a mě těší, že jsme karlovarským školákům s McDonald’s Cupem pomohli zažít pravou turnajovou atmosféru,“ zhodnotil finálový den Karlovarského kraje franšízant Jan Pastyřík. V podobném duchu komentoval turnaj i Petr Zlínský, franšízant patronátní restaurace McDonald’s v Královéhradeckém kraji: „Nasazení, se kterým dnes všechny týmy hrály, bylo obdivuhodné. McDonald’s Cup nás každý rok přesvědčuje, že zájem dětí o sport je ohromný, stačí jim dát příležitost. Vím o čem mluvím, protože dostat v životě příležitost je i jedna ze základních hodnot McDonald’s.“
Krajské šampiony nyní čeká celorepublikové finále známé jako Svátek fotbalu. Letos dva dny plné fotbalu hostí Ostrava. Vítězné týmy z krajských kol se tu sejdou 1. a 2. června na Městském stadionu ve Vítkovicích. Zde se kromě bojů o celkové prvenství ve 27. ročníku turnaje McDonald’s Cupu mohou děti těšit i na tradiční exhibiční zápas osobností a setkání s fotbalovými idoly.
